Chlazení piva

Jak se chladilo pivo v minulosti? Led, sklepy a vynalézavost českých pivovarníků

Pivo a jeho správné skladování je v české kultuře téměř posvátné téma. Dnes si většina z nás užívá dokonale vychlazený půllitr bez většího přemýšlení, jak se k nám pivo v takové kondici vlastně dostalo. Ale jak se pivo chladilo před érou elektrických chladniček a moderních technologií? Pojďme se společně podívat do minulosti a objevit, jakou roli sehrával led, sklepy a šikovnost našich předků.

 

Sklepy – srdce každého pivovaru

Aby pivo správně vyzrálo a zachovalo si ideální chuť, bylo vždy nutné jej uchovávat v chladných prostorách. Právovárečné domy proto disponovaly rozsáhlými sklepy, často vytesanými přímo do skály. Tyto sklepy poskytovaly přirozeně nízkou teplotu, která byla pro zrání piva klíčová. V některých případech, například v Plzni pod pivovarem Plzeňského Prazdroje, vznikly až devítikilometrové labyrinty chodeb, které sloužily právě k uskladnění piva.

Pokud však sklepy nebyly dostatečně chladné, museli pivovarníci sáhnout po dalším zdroji chladu – ledu.

 

Led – zima v sudu i v létě

Zajištění dostatečných zásob ledu bylo pro pivovary otázkou přežití. Led se těžil v zimě z rybníků a skladoval se na několik let dopředu. V Plzni si například pivovar pronajal část Boleveckého rybníka, odkud se led dovážel přímo do sklepů. V roce 1920 bylo pro výrobu 400 tisíc hektolitrů piva potřeba neuvěřitelných 600 vagónů ledu! Těžba ledu byla natolik důležitá, že v roce 1942 byl na hrázi rybníka postaven železný dopravník, který dokázal během jediné hodiny vytěžit až 100 tun ledu.

Těžba ledu byla vítaným přivýdělkem pro sedláky, kteří měli v zimě méně práce. Led se skladoval v důmyslně izolovaných stozích, kde vydržel čerstvý i několik let. K izolaci se používaly piliny, rašelina, sláma nebo dokonce zetlelé bahno z luk.

 

Chlazení v hospodách a při dopravě

Chladit pivo bylo nutné nejen ve sklepích, ale i při dopravě a v samotných hospodách. Speciální pivní vagóny měly dvojité stěny, do kterých se v létě vkládal led, aby pivo vydrželo cestu v ideální teplotě. V zimě se naopak používaly ohřáté cihly, aby pivo nezmrzlo.

V hospodách a právovárečných domech se led skladoval ve speciálních lednicích, často v nejvyšších částech sklepa, odkud studený vzduch stékal do nižších pater a ochlazoval celý prostor. Cena ledu nebyla zanedbatelná – na počátku 18. století odpovídala ceně dvou krav!

 

Moderní technologie – komfort pro každého pivaře

Dnes už si s těžbou ledu hlavu lámat nemusíme. Skladování piva při ideálních 5–10 °C je díky moderním chladicím technologiím otázkou několika minut. Ve výčepu se pivo chladí „mokrým“ nebo „suchým“ chladičem, které zajistí optimální teplotu 7 °C – přesně tak, jak má správná „plzeň“ chutnat.

 

Vychlazené pivo ke grilu i domů

Grilovací sezóna je v plném proudu a vychlazené pivo nesmí chybět na žádné zahradní párty. Věděli jste, že až třetina Čechů griluje pravidelně a v létě téměř každý? Právě v těchto měsících roste i spotřeba piva – ať už u grilu, nebo na terase.

Pokud si chcete dopřát opravdu kvalitní a správně vychlazené pivo, navštivte náš eshop www.jihoceskapivoteka.cz. Najdete u nás široký výběr piv z malých i větších pivovarů, pivní speciály, dárkové balíčky i vybavení pro domácí skladování piva. Ať už plánujete grilovačku, oslavu nebo jen příjemný večer, s naším pivem bude zážitek dokonalý.

 

Zde je ještě návod, jak správně servírovat piva:

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: