Pivo v plechu

Historie:

Nápad nabízet nápoje v konzervových plechovkách pochází z dob prohibice v USA. Po skončení prohibice v roce 1933 se začalo nabízet pivo v obyčejných konzervových plechovkách. K nim byl přibalen otvírák, se kterým se do víčka prorazil trojúhelníkový otvor. Zkušební prodej byl úspěšný a tak se rozšiřoval. Ve stejném roce 1933 vyvinul jeden z velkých amerických pivovarů plechovku podobnou lahvi s kónický krytem a korunkovým uzávěrem. V této podobě nabízela nápojové plechovky od roku 1937 i jedna německá firma. Nestačily se rozšířit, protože brzy byly veškeré kovy v Německu spotřebovávány zbrojním průmyslem. Po druhé světové válce obnovila stejná firma výrobu už se zjednodušenými plechovkami ze tří dílů (dno, korpus, víčko), uzavíranými korunkovým uzávěrem. První nápojové plechovky z hliníku se dostaly do prodeje v roce 1958. U těch bylo dno i s korpusem z jednoho kusu. K němu se lemováním připevnilo víko. Zpočátku byly lisovány z plechu, v roce 1966 přišly na trh hlubokotažené hliníkové plechovky, v podstatě provedení užívaného dodnes. Od roku 1962 jsou nápojové plechovky vybavené otvory pro pití, které je možné otevřít bez nástrojů. Vystřídalo se několik typů odtrhovacích uzávěrů. V dnešním provedení se plechovka otevírá promáčknutím části víka dovnitř. První nápojové plechovky s nealkoholickým nápojem obsahovaly od roku 1948 Pepsi-Colu. Současné plechovky jsou výrazně lehčí než jejich předchůdkyně. Zatímco ve 30. letech vážily plechovky přibližně 100 gramů, okolo roku 1950 asi 80 gramů. Moderní nápojové plechovky váží zhruba 25 gramů (pro objem 0,33 litru) a jejich stěna má tloušťku jen 0,08 mm.

 

Pivo v plechu: Skutečně horší než lahvové?

Mnoho z nás má předsudky vůči pivu v plechovce. Ale je to oprávněné? Pojďme se na to podívat blíže.
Pravda je, že pivo z plechovky je hned po sudovém té nejvyšší kvality. Proč? Plechovka chrání pivo před dvěma velkými nepřáteli - světlem a vzduchem. Tím si zachovává svou čerstvost mnohem déle než třeba v plastu nebo skle.
Ale co ta "kovová příchuť", o které někteří mluví? Podle odborníků je to technicky nemožné. Plechovka s pivem nesmí nijak reagovat. Je to jen naše očekávání, které nám hraje s chutí.

 

 

Tak proč dát šanci pivu v plechu?

1. Lépe chrání před světlem než sklo

2. Déle udrží čerstvost

3. Je lehčí a praktičtější na přepravu

4. Rychleji se vychladí

 

Příště, až budete sahat po lahvovém, zvažte i plechovku. Možná budete příjemně překvapeni. 

Než se vydáte do obchodu prohlédněte si naši nabídku piv v plechu a ušetříte si cestu.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: